Solowe występy akordeonisty, podczas których prezentuje on zarówno kompozycje własne, jak i uznane już dzieła wybitnych kompozytorów, to zupełnie nowy projekt o najwyższym dla artysty priorytecie. Poniżej kilka przykładowych formuł koncertów solowych akordeonisty.
„Jacek Kopiec – koncert autorski” (koncert oryginalnych, autorskich kompozycji)
Koncert prezentuje akordeon w zupełnie nowym obliczu. Jest to pierwsze tego typu podejście do muzyki akordeonowej na świecie. Kompozycje powstają od roku 2016 i w unikatowy, nieznany dotąd sposób łączą w sobie elementy muzyki poważnej z bogactwem i możliwościami improwizacji akordeonowej. Słuchacz zabrany jest w podróż przez krainę melodii, rytmów i harmonii, które na myśl przywodzą w jednej chwili polski folklor, by za moment przenieść Odbiorcę za ocean i przybliżyć mu synkopujący jazz. Paleta barw i nastrojów całego cyklu z całą pewnością nie daje się zamknąć w prostym zbiorze. Niezwykle osobisty stosunek wykonawcy (i zarazem kompozytora) do polskiej tradycji i kultury stał się inspiracją do syntezy tych wartości z nieograniczonymi możliwościami improwizacyjnymi.
„Akordeon od renesansu do współczesności” (repertuar muzyki poważnej)
To muzyczna wędrówka przez epoki nowożytnej historii, od renesansu do współczesności, opowiedziana dźwiękami akordeonu. Koncert ukazuje nieograniczone możliwości interpretacyjne tego instrumentu, który w tym wydaniu prezentuje muzykę mistrzów dawnych epok: Jana Sebastiana Bacha, Jean-Philippe Rameau, Domenico Scarlattiego, kontrastując ich styl i język muzyczny z dorobkiem kompozytorów epoki klasycyzmu, romantyzmu, XX i XXI wieku.
„Gdy Tango spotyka Jazz…” (tanga, standardy jazzowe i popularne melodie we własnych opracowaniach)
Tango i Jazz… dwa gatunki bardzo sobie bliskie, lecz zarazem pod wieloma aspektami kontrastujące. Jak zatem kształtuje się ich synteza? Swingujące improwizacje przeplatające tangowe tematy i argentyńskie rytmy składające się na aranżacje standardów jazzowych – to chyba za mało by wyrazić czym jest zespolenie wolności improwizacyjnej z nostalgicznym charakterem tanga. Koncert prezentuje popularne melodie tang polskich i argentyńskich oraz znane standardy jazzowe, lecz również w subtelny sposób odkrywa przed Słuchaczem dotąd nieznane mu brzmienia równie pięknych, lecz nieco już zapomnianych kompozycji mistrzów tych gatunków. A wszystko to z dużą charyzmą i polotem improwizacyjnym wykonawcy.