7 Mazurków (2016)

przez Jacek Kopiec

7 Mazurków to cykl przeznaczony do wykonania na akordeon solo (czas trwania to około 20 minut). W skład cyklu wchodzi siedem utworów-miniatur:

  1. Mazurek E major 
  2. Mazurek a minor
  3. Mazurek c minor
  4. Mazurek fis minor 
  5. Mazurek e minor
  6. Mazurek g minor
  7. Mazurek F major

Utwory są w większości utrzymane w homofonicznej fakturze, która w zamierzeniu ma zbliżać ich brzmienie do fortepianowego stylu Mazurków Fryderyka Chopina. Silne wybrzmiewające są również w całym cyklu echa polskiej muzyki ludowej, jednak na próżno szukać tutaj bezpośrednich muzycznych cytatów. Do polskiego folkloru zbliża nas kompozytor poprzez fragmenty o tanecznym, oberkowym charakterze, lecz również nostalgicznie snute melodie przypominające kujawiaka, a wszystko to ukazane jest przez pryzmat bardzo osobistego podejścia kompozytora do polskiej kultury.
Pomimo pewnego celowego ograniczenia środków harmonicznych i uproszczenia form utworów, często natrafiamy na fragmenty, które czerpią z harmonii modalnej, jazzowej, a w finale całego cyklu (Mazurek F major), poprzez swoją motywiczną powtarzalność mogą rodzić skojarzenia z nurtem minimal music. Nie zabrakło w całym zbiorze również elementu improwizacji, która pojawia się pod sam koniec cyklu i daje wykonawcy możliwość osobistego muzycznego komentarza.

W celu uzyskania informacji dotyczących dostępności nut prosimy o kontakt na adres mailowy: synapticpublishing@gmail.com

Okładka
Fragment 1
Fragment 2
Fragment 3
Fragment 4

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj