Sound Quality SYSTEM

przez Jacek Kopiec

Jacek Kopiec
akordeon, nord, elektronika, kalimba, produkcja muzyczna
Maciek Kwarciński
flet, elektronika
Mateusz Frankiewicz
kontrabas, saaz, ukulele, produkcja muzyczna
Michał Pamuła
perkusja

Sound Quality SYSTEM to nieistniejący już projekt powstały z inicjatywy Jacka Kopca, który trwał i rozwijał się przez ponad 3 lata (od 2010 roku), ostatecznie został jednak zakończony w kwietniu 2014 roku z powodów osobistych.

Początek projektu to listopad 2010 roku i stworzenie pierwszego składu kwartetu – Sound Quality Quartet (SQQ) – z inicjatywy Jacka Kopca i Maćka Kwarcińskiego. Zespół tworzyli: Jacek Kopiec (akordeon), Maciek Kwarciński (flet), Mateusz Frankiewicz (kontrabas) i Kamil Wróblewski (perkusja). SQQ w tym składzie zagrało kilka koncertów, jednak po roku czasu nastąpiła zmiana perkusisty – Kamila Wróblewskiego zastąpił Michał Pamuła. Przez kolejne lata koncepcja rozwoju projektu była konsekwentnie realizowana, kwartet wzbogacał instrumentarium (wprowadzenie elektroniki, obsługiwanej przez Jacka Kopca i Maćka Kwarcińskiego), powstawały nowe kompozycje. Zespół zaprosił do współpracy znakomitych krakowskich muzyków (Basia Gąsienica-Gewont, Piotr Orzechowski, Bartek Prucnal) i w efekcie powstała pierwsza EPka Sound Quality Quartet (wydana w lipcu 2012 roku).

Kolejny rok przyniósł sukces podczas 36. Międzynarodowego Konkursu Zespołów Jazzowych JAZZ JUNIORS w Krakowie (grudzień 2012), gdzie SQQ, wykonując dwie kompozycje Jacka Kopca („Synaptic”, „Etiuda no. 3”) i „Kołysankę” Krzysztofa Komedy, zdobyło Nagrodę Specjalną. Zespołowi udało się także zająć II miejsce na Międzynarodowym Konkursie w Sanoku.

W okresie od września do listopada 2013 roku Sound Quality Quartet przy okazji nagrywania debiutanckiego longplaya w studiu Synaptic Records został przemianowany na Sound Quality SYSTEM. Premiera albumu miała miejsce w krakowskim Lizard Kingu (13.11.2013) i została bardzo ciepło przyjęta przez publiczność (patrz zakładka Prasa).

Swój ostatni koncert Sound Quality SYSTEM zagrało na scenie Pracowni pod Baranami 22 lutego 2014 roku. Na chwilę obecną działalność zespołu jest zawieszona.