Kopiec & Orzechowski Duo

przez Jacek Kopiec
Jacek Kopiec
akordeon
Piotr Orzechowski
rhodes

Piotr Orzechowski jest jednym z najlepszych młodych pianistów jazzowych i klasycznych na świecie. Spośród wielu jego osiągnięć warto wspomnieć chociażby zwycięstwo w prestiżowym konkursie Montreux Jazz Piano Competition 2011 w Szwajcarii (jako pierwszy z polskich pianistów w historii). Jest on także laureatem wielu prestiżowych nagród indywidualnych i zespołowych. Współpracuje z najlepszymi polskimi orkiestrami (m. in. Sinfonia Varsovia, Aukso, Orkiestra Filharmonii Krakowskiej, Polska Orkiestra Radiowa) i artystami (Randy Brecker, Leszek Możdżer, Marcin Wasilewski, Dorota Miśkiewicz, Philip Glass, Motion Trio i wielu innych), a jego albumy płytowe sygnuje słynna Decca Classics.
Duet ten to unikalne i jedyne w swoim rodzaju połączenie brzmienia akordeonu z elektrycznym pianinem rhodes. Swoją premierę miał w październiku 2016 roku podczas 3. Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego.

„Sonorist Variations” (muzyka improwizowana)
Wariacje Sonorystyczne” to projekt luźno bazujący na „Arii” Krzysztofa Pendereckiego (z cyklu „Trzy Utwory w Dawnym Stylu”), która staje się punktem wyjścia dla pięciu zróżnicowanych wariacji. Łączą one w sobie elementy stylu jazzowego, sonorystyki i muzyki poważnej, a wszystko to w całkowicie improwizowanej i otwartej konwencji wykonawczej, którą cechuje duża energia sceniczna i nieustanne, aktywne dialogowanie obu instrumentów. ”Wariacje Sonorystyczne” stają się zatem znakomitym pretekstem do ukazania ogromnego wachlarza efektów, jakimi dysponuje tak akordeon, jak i pianino rhodes. Kompozycja klamrowa całego koncertu (pojawienie się na koniec „Arii Da Capo”) to ukłon w stronę „Wariacji Goldbergowskich” Jana Sebastiana Bacha, jako niedoścignionego wciąż wzoru maestrii kompozytorskiej.

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Akceptuj